Több hozzászólásban felbukkant a kérdés, hogy van-e a Tettye Forrásház Zrt.-nek vízjogi üzemeltetés engedélye?
Az előző posztból kiderül, hogy az önkormányzattal kötött szerződés is kötelezi az új céget arra, hogy legyen neki ilyenje. Nem tudjuk, hogy van-e.
De mi az egyáltalán?
Vízjogi üzemeltetési engedély
I.) Mire szolgál?
Az engedélyben meghatározott feltételekkel és az üzemeltetéshez kapcsolódó jogszabályokban, hatósági előírásokban meghatározott kötelezettségek mellett feljogosít a vízilétesítmény használatbavételére és az engedély érvényességi idejéig annak üzemeltetésére, a vízhasználat gyakorlására.
II.) A vízjogi üzemeltetési engedély jellemzői
Beszerzése kötelező. Az üzemeltetési engedély nélküli vízhasználat megvalósítja az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 125. § a) pontjában szabályozott vízjogi szabálysértés tényállását.
Az engedélyt annak kell kérni, aki a vízhasználattal, vagy a létesítmény üzemeltetésével járó a jogszabályokban és a hatósági előírásokban meghatározott jogokat és kötelezettségeket közvetlenül gyakorolja, illetve teljesíti.
A vízi létesítmény használatbavételének /üzemeltetésnek/, illetve a vízhasználat gyakorlásának megkezdése előtt kell a kérelmet előterjeszteni. Amennyiben a vízügyi hatóság a vízjogi létesítési engedélyben próbaüzem tartásától rendelkezett, úgy a próbaüzem lezárását követően a rendeltetésszerű üzemeltetés megkezdése előtt kell az engedélyt kérni.
Az eljárás igazgatási és szolgáltatási díját a 33/2005 (XII.27) KvVM rendelet szerinti kell megfizetni. A vízügyi hatóság az engedélyben rögzíti a létesítmény, a vízhasználat helyét, főbb műszaki adatait, jellemzőit, a vízhasználat, a szennyvízkibocsátás engedélyezett mennyiségét, a befogadó megjelölését, kötelezően előírja az üzemeltetési engedély tárgyára vonatkozó jogszabályok, vízügyi és egyéb az ügyben érintett hatóságok előírásainak betartását, rendelkezik az elfogadott üzemeltetési szabályzat betartásáról, a létesítmény jó karban tartásáról, állagmegóvásáról, a tevékenység gyakorlása során végzendő önellenőrzés feltételeiről. A vízjogi üzemeltetési engedély engedélyben meghatározott ideig a létesítmény vízgazdálkodási rendeltetésétől, műszaki jellemzőitől, vízhasználat jellegétől, az üzemeltetéssel összefüggő szakhatósági állásfoglalásoktól, az engedélyben előírt feltételektől függően határozott ideig érvényes.
Az engedélyt a külön jogszabályban meghatározott feltételek, továbbá események bekövetkezése esetén (gyakorlatilag az engedély alapjául szolgáló körülményekben bekövetkezett változás esetén) hivatalból vagy kérelemre a hatóság módosíthatja, szüneteltetheti és vissza is vonhatja.
Forrás: http://edktvf.zoldhatosag.hu/tartalom/vizgazd/vg_eng_uzemel.html
Utolsó kommentek